Projekt “Ključno je biti uključen” će se provoditi među učenicima sedmih razreda u četiri osnovne škole – partnere s područja Virovitičko-podravske županije (OŠ Josipa Kozarca Slatina, OŠ Eugena Kumičića Slatina, OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica i OŠ “Davorin Trstenjak” Čađavica). Edukacije će voditi stručni tim Udruge osoba s invaliditetom Slatina. Aktivnosti u školama bit će ugrađene u školske kurikulume škola – partnera, pri odabiru korisnika konzultirat će se stručne službe škola, Vijeća roditelja, Učiteljska vijeća.
Projekt će doprinijeti javnoj djelatnosti škola i obogatiti školske kurikulume. Izvoditelji edukacija predstaviti će Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom i provesti edukacije kroz tri modula: “Različitost kao ljudsko pravo”, “Prihvaćanje različitosti” i “Pravo na obrazovanje”. Po provođenju edukacije, sudionici će popuniti evaluacijske upitnike u kojima će ocijeniti kvalitetu pruženih informacija, korisnosti edukacija i zanimanje za volontiranjem u lokalnim udrugama. Sudionicima će biti distribuirani edukativni materijali: brošura i letak. Edukacijama učenika bit će obuhvaćeno 160 direktnih korisnika.
UOSI Slatina s partnerima i suradničkim slatinskim organizacijama (udruge DMK, DND, SLIK, Lions klub te POU i Zavičajni muzej) provodit će drugi dio projekta namijenjen djeci i mladima s teškoćama u razvoju i volonterima kako bi se osigurala njihova inkluzija i smanjile prepreke za sudjelovanje u građanskim, društvenim i kulturnim aktivnostima svojih zajednica te unaprijedila svijest među korisnicima i kod šire javnosti o nužnosti sprječavanja diskriminacije.
Projekt će se provoditi 11 mjeseci i obuhvaćat će još 30 direktnih korisnika (15 mladih osoba s teškoćama u razvoju u dobi od 11 do 14 godina i 15 volontera – vršnjaka).
Predviđene aktivnosti obuhvaćaju: edukativne sadržaje, ljetni osmodnevni kamp, organizirane posjete i sudjelovanje u kulturnim događanjima, izlet, obilježavanje značajnih datuma javnim kampanjama i tribinama.
Ljetni je kamp predviđen u drugoj polovici lipnja na imanju Pustara Višnjica prilagođen OSI.
Edukativni sadržaji obuhvaćat će radionice o temama
- “Što je tolerancija – tolerancija u svakodnevnom životu”,
- “Znati komunicirati – put do uspjeha”,
- “Kako izaći na kraj s ″teškim″ ljudima”,
- “Zašto imamo problema s onima s kojima su nam bliski”,
- “Kako se zauzeti za sebe”, “Sukobi – i kako ih razriješiti” i
- “Prava djece”.
Uz edukacije stručnih suradnika, ostale sadržaje – kreativne, kulturne, sportske i zabavne osmislit će sami korisnici zajednički prema afinitetima i željama.
Boravkom u kampu, interakcijom svih korisnika i samostalnim kreiranjem sadržaja mladi će se bolje upoznati i osnažiti za prihvaćanje različitosti, poštivanje ljudskih prava, prevenciju nasilja među mladima i promoviranje volontarizma.
Kroz edukacije i osobnim sudjelovanjem djeca i mladi s teškoćama u razvoju i mladi volonteri imat će jednake mogućnosti odlučivanja, izražavanja kreativnosti, osobne autonomije, slobodu izbora.
Volonteri će upoznavanjem svojih vršnjaka s teškoćama u razvoju prihvatiti njihove teškoće i invaliditet kao sastavnicu ljudske raznolikosti. Korisnici će na kampovima pripremiti programe koje će predstaviti lokalnoj zajednici i na taj će način uključiti u projekt i građane i lokalnu zajednicu u cjelini.
Promotivne materijale izrađivat će sami korisnici, UOSI, a snimanjem dokumentarnog filma “Ključno je biti uključen” i praćenjem projekta u medijima, web portalima i društvenim mrežama, osigurat će se kvalitetna vidljivost.
Šira javnost sudjelovat će u projektu putem nekoliko udruga koje će uključiti korisnike – sudionike kampa u svoje kulturne i rekreativne programe te kao posjetitelji tih zbivanja.
Također će biti pozivani na kampanje i tribine koje će korisnici sami kreirati i organizirati prilikom obilježavanja
- Međunarodnog Dana dječjih prava,
- Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i
- Međunarodnog Dana volontera.
Planom provedbe predviđeno je: formiranje stručnog tima, odabir korisnika, izrada promotivnih i edukativnih materijala i početna konferencija
(1. mjesec provedbe),
- prvi modul edukacija za učenike sedmih razreda četiriju osnovnih škola, obilježavanje
- Dana dječjih prava (2. mjesec provedbe), obilježavanje
- Dana s invaliditetom i Dana volontera (3. mjesec provedbe), posjet Zavičajnom muzeju Slatina (4. mjesec provedbe),
- drugi modul edukacija učenika sedmih razreda,
- posjet kazališnoj predstavi (5. mjesec provedbe),
- posjet koncertu klasične glazbe (6. mjesec provedbe),
- sudjelovanje u priredbi
- Društva Naša djeca (7. mjesec provedbe), provedba
- trećeg modula
- edukacija učenika sedmih razreda ( 8. mjesec provedbe),
- ljetni kamp na Višnjici (9. mjesec provedbe),
- posjet ljetnom kinu (10. mjesec provedbe),
- sudjelovanje u programima obilježavanja Dana grada Slatine,
- završna evaluacija i završna konferencija projekata s premijerom dokumentarnog filma Ključno je biti uključen (11. mjesec projekta). Vidljivost, odnosno promocija projekta provoditi će se kontinuirano tijekom svih 11 mjeseci, a stručni tim sastajat će se prema potrebi.